EKONOMIČNOST
Vožnja na auto-plin financijski je jeftinija je 35- 45% od vožnje na benzin ušteda ovisi o trenutnoj cijeni energenata i o sistemu ugrađenom u vozilo u principu automobil troši 10-20% više auto-plina u litrama od benzinskog goriva. Ako uzmemo u obzir da prosječan spremnik košta ca 500 kn s auto-plinom ćete uštedjeti otprilike pri svakom punjenju 200 kn. Možda vam se čini malo no ..za životni vijek vozila od 300.000 km uz potrošnju ca. 10 litara benzina uštedjeti ćete otprilike 120.000 kn što je jedan novi automobil!!!! Također vozilo s auto-plinskim sistemom dobije na cijeni čim je sistem ugrađen. Najbolje je plaćanje kreditnom karticom na 60 mjeseci tako već sljedeći mjesec štedite jer rata je manja od uštede…..
Svakim točenjem štedite!! …………Uz iste performanse!!………….Čuvate okolinu!!!
Koliko često vidite da vas gorivo košta 5 kn?…Promjenite VIZURU!!
EKOLOGIJA I UTJECAJ NA PRIRODU
U gradskim središtima upravo vozila sa unutarnjim sagorijevanjem uzrokuju do 90 % svih štetnih i stakleničkih plinova, kao i 55 % svih dušikovih oksida ( NOx ), koji su glavni uzročnici kancerogenih oboljenja. Veliki napredak je zasigurno uporaba bezolovnog benzina, ali hitno treba razmišljati o još čistijim gorivima. Među fosilnim gorivima LPG je zasigurno najčistiji sljedeća tablica prikazuje smanjenje emisija vozila na LPGu
Usporedba prema benzinu | Usporedba prema dizelu |
75% manje CO (ugljičnog monoksida) | 60% manje CO (ugljičnog monoksida) |
85% manje HC (čestica čađe) | 90% manje HC (čestica čađe) |
40% manje NO (dušičnih oksida) | 90% manje NO (dušičnih oksida) |
87% manje utjecaja na oblikovanje ozona | 70% manje utjecaja na oblikovanje ozona |
10% manje CO2 (ugljičnog dioksida) |
Ta mjerenja su bila obavljena na suvremenom benzinskom motoru, opremljenim s oksidacijskim katalizatorom, a što u usporedbi sa 10 godišnjim prosjekom starosti vozila u Hrvatskoj znači da bi ispuh mogao biti čistiji čak i do 70 %. U usporedbi sa dizelskim motorima, sagorijevanje plina proizvede do 90 % manje dušikovih oksida i do 70 % manje ugljikovodika, što u konačnom zbroju znači do 80 % čistiji ispuh! Pored čistijeg ispuha, motori koji za gorivo koriste plin su i tiši. Pošto je buka također veliki zagađivač prirode, ne treba zanemariti podatak da je vozilo na plinski pogon čak do 50 % tiše od usporedivog vozila sa dizelskim motorom. Ili drugačije rečeno, vozilo koje na benzin ili dizel zadovoljava zahtjeve EURO 3 norme, uporabom auto-plina dostiže zahtjeve EURO 4 norme.
U Italiji je na snazi zakon da po gradskim središtima u vrijeme prekoračene dozvoljene stope otrovnih plinova, mogu voziti isključivo vozila na električni pogon ili vozila na LPG.
Također je i ekološka katastrofa puno manja prilikom izlijevanja LPG-a u usporedbi sa benzinom ili naftom. Novi sistem uvođenja trošarina u RH uzeti će u obzir emisije plinova tako da će LPG vozila imati opravdano povlašten status.
OKTANSKI BROJ
Što veči oktanski broj to je kvalitetnije izgaranje goriva i mirniji rad motora LPG ima oktanski broj od 102-108 oktana daleko više od benzina 95 i 98 te je pogodno za suvremene visoko-kompresione otto-motore.
TEHNIČKI ČIMBENICI AUTOPLINA I UTJECAJ NA MOTOR
Autoplin zbog svojih karakteristika i sa tehničkog aspekta ima izuzetno povoljan utjecaj na motor u sljedećem:
· mirniji i tiši rad motora radi većeg oktanskog broja;
· vijek trajanja motora povećava se za oko 30% radi smanjenja čađe u ulju;
· udvostručuje se vijek katalizatora i lambda sonde radi čišćeg ispuha;
· produžen je vijek ispušnog sistema automobila jer nema kiselina;
· veća je trajnost ulja u motoru – duže vrijeme ulje zadržava vlastite karakteristike jer se ne razgrađuje benzinom, pa su samim tim i troškovi redovnog održavanja smanjeni;
· ne dopušta se stvaranje korozije koja nastaje prisutnošću aditiva, koji se dodaju benzinu radi poboljšavanja njegovih svojstava;
· nema dima i gareži;
· plinski uređaj s jednog automobila može se prebaciti na drugi, pod uvjetom da automobili imaju isti sistem napajanja gorivom ili uz malu modifikaciju (zavisno od sistema);
· nije potrebno nikakvo posebno prilagođavanje niti promjena stila vožnje;
· manja mogućnost od eksplozije od benzina, jer zahvaljujući zaštiti na više nivoa, cijeli sistem je sigurniji u odnosu na incidentno isticanje benzina jer je LPG spremljen u bocu od čelika debljine 4 mm koju ne možete probiti niti pištoljem dok je benzin u plastičnim rezervaru. U slučaju incidentnog istjecanja plina plin se počinje lediti i vrlo teško se pali dok benzin će planuti s svih 50 litra oslobađajući ogromnu odjedanput energiju .
NEDOSTACI KORIŠTENJA AUTOPLINA
Ugradnja plinske instalacije u vozila za sobom povlači i neke nedostatke koji se pravilnom ugradnjom i suvremenim uređajima uz strategiju rada i podmazivanjem mogu izbjeći
- manja snaga motora od ca 1-2% koju ne možete osjetiti ( Ubrzanje 0-100 duže za 0,2 sek. )
- cijena ugradnje sustava za upotrebu auto-plina na kojoj ne treba previše štedjeti jer ukoliko sistem nije dobar dovest će do ozbiljnih posljedica a treba trajati duže nego automobil.
- kod novijih vozila automobila Japanskih proizvođača i nekih Ford modela može doći do ozbiljnijeg oštećenja glave motora ukoliko se ne odabere pravilan sistem i strategija
Nova vozila da bi zadovoljili ekološke norme rade se od što tanjih materijala da bi bili što lakši i trošili što manje goriva iz istih motora izvlači se puno više konja tako da postoji više razloga potencijalnih oštećenja.
1.razlog oštećenja motora je što plinu kao plinoviti medij ne isparava u taktu ubrizgavanja i ne hladi ventil nego ulazi već isparen pa dolazi do dodatnog zagrijavanja sjedišta koje se erodira i propada brže nego kod benzina pogotovo na novijim motorima.
Ovo se može izbjeći ,uz strategiju ograničenje količine topline kako bi se smanjila mogućnost pregrijavanja uz kombinaciju pogona na benzin i plin prvenstveno vodeći računa o očuvanju motora ..
2.razlog oštećenja motora je što prilikom upravljanja signal iz benzinskog kompjutera ulazi u plinski kompjuter te nakon toga on upravlja plinskim injektorima koji su tromiji te sveukupno dolazi do kašnjenja ubrizgavanja tako da ubrizgavanje goriva dolazi par milisekundi iza zadanog trenutka te mijenja smjesu u cilindru i usisnoj grani ..Ovo se može izbjeći s suvremenim uređajem ACON I STARGAS koji imaju izuetno brze injektore i brzu elektroniku iz 2012 godine uz strategiju ograničenje količine topline kako bi se smanjila mogućnost pregrijavanja uz kombinaciju pogona na benzin i plin prvenstveno vodeći računa o očuvanju motora .
3.razlog je što plin izgara bez čađe tako da na sjedištima ventila nema čađe koja je potrebna da onemogući „mikrozavarivanje“ sjedišta o ventil koji na taj način čupka sjedište i erodira ga . …neophodno je podesiti ventile da ne bi došlo do veće štete…
Ovaj problem može se riješiti strategijom rada gdje se ograničava porast temperature i smanjuje opterećenje na sjedištima uz dodatno KOMPJUTORSKI VOĐENO LINEARNO DOZIRANJE ADITIVA JLM U TOČNOJ OVISNOSTI O KOLIČINI PLINA DODAVAJUĆI ADITIV U AUTOPLIN.